افسردگی پاییزی چیست؟ علائم افسردگی فصل پاییز | بیماری

: افسردگی پاییزی چیه؟ علائم افسردگی فصل پاییز

به گزارش آلامتو و به نقل از ما؛تازگیا مدارس، دانشگاه ها و موسسات آموزشی شروع به کار کردن و قشر بزرگی از جامعه باید در کلاسای خود حاضر شن. اگه احساس می کنین که اصلا دوست ندارین به مدرسه برگردین و روزای سرد و کوتاه پائیز و شروع دوره تحصیلی موجب غمگین شدنتون می شه، باید بدونین که تنها نیستین.

به گفته محققان و کارشناسان، فصل هزاررنگ پائیز می تونه بر شدت اضطراب و افسردگی دامن بزنه.

اما فکر کردین که به چه دلیل پاییز اینجور اثری بر ما می گذارد و چیجوری می توان بر این افسردگی غلبه کرد؟

کال استرود، یه جوون ۲۵ ساله ساکن لندن که از مشکل عاطفی فصلی (SAD) رنج می بره، در این رابطه میگه: «هر سال به خود می گویم که این آخرین زمستانیه که من در انگلستان می مونم. همین روزای آخر تابستون هم به نظرم تاریک تر و سردتر از قبل می آیند و درست در همین ایامه که احساس افسردگی و کمبود انرژی می کنم.»

مشکل عاطفی فصلی، یعنی وضعیتی که باعث بی حس و حالی و حتی افسردگی در طول فصلای پاییز و زمستون می شه.

بد نیس اشاره کنیم که به گفته انجمن ملی بهداشت بریتانیا، یه نفر از هر ۱۵ نفر در بریتانیا از اواخر شهریور ماه تا اوایل فروردین دچار مشکل عاطفی فصلی می شن.

اشخاصی که به طور جدی تر از این مشکل رنج می برن، طی ماه های پاییز و زمستون حتی در انجام کارای عادی زندگی خود هم دچار مشکل می شن. دلیل اونم کمبود نور، کم شدن دمای هوا و برگشت به رفتارای عادی روزمره اعلام شده.

سازمان اضطراب کشور انگلستان که یه خیریه بهداشت روانی هم حساب می شه، در این رابطه بیان داشته که انتظار میره در ماه سپتامبر تلفنای بیشتری دریافت کنه. این سازمان هم اینکه میگه وقتی که هوا آفتابیه تعداد بسیار کمتری با این خیریه به خاطر اضطراب و افسردگی شون تماس می گیرن.

مقاله در رابطه: راه های درمان افسردگی پاییزی

اصلا روحیه ندارم!

کال که در اول مطلب بهش اشاره کردیم، در موسسه خیریه بنیاد بهداشت روانی کار می کنه و شش سال پیش که واسه تحصیل به آمریکا رفته بود مشکل فصلی عاطفی اش تشخیص داده شد.

اون میگه: «وقتی که در سن دیه گو بودم و می خواستم واسه تعطیلات کریسمس به خونه بروم، یهو حال و روزم خراب شد و احساس کردم دیگه انرژی کافی واسه انجام هیچ کاری رو ندارم. قرار بود اون روزا بهترین و شادترین روزای زندگی ام در کنار خونواده باشه، اما تا عصر در رخت خواب می ماندم و هیچ انگیزه ای واسه انجام هیچ کاری نداشتم.»

گمانه زنیا بر این اساسه که در مشکل عاطفی فصلی، کمبود نور بر بخشی از مغز اثر می گذارد که بر سطح خواب و انرژی حکمرانی می کنه.

کال در نظر داره با فرا رسیدن ماه سپتامبر (اواسط شهریور ماه) که بیماریش شدید شدن می شه، هر روز دست کم ۴۵ دقیقه رو در کنار یه جعبه نور بگذرونه تا شاید بدین وسیله، علایم این مشکل تا حدی تخفیف یابد. البته ایشون اقرار می کنه که فرصت کافی واسه این کار نداره و شاید بهتر باشه از تلقین انرژیای مثبت و افکار مورد پسند واسه کاهش نشونه های بیماریش بهره بگیره. مثلا ایشون بیان داشته: « این هفته حتی در راه رفتن به سر کار فکر می کردم که امروز چه روز خوبیه و همین باعث بهتر شدن حالم شد.»

برگشت به مدرسه

حتی واسه کسائی که اینجور اختلالی ندارن، ماه مهر می تونه به خاطر شروع دوباره مدرسه و شلوغ تر شدن محل کار، با سختی و استرس زیادی همراه باشه.

هم اینکه، روزا کوتاه شده و هوا هم رو به سردی میذاره و همین عوامل دست در دست هم باعث بد شدن حال عمومی تعدادی از افراد می شه.

مدیر اجرایی انجمن اضطراب انگلستان، خوبی لیدبتر، در این رابطه میگه: «ما هر سال تماشاگر این هستیم که در تابستون واقعا حال مردم بهتره.»

ایشون هم اینکه اضافه: «وقتی هوا آفتابیه مردم انعطاف پذیرتر رفتار می کنن و حس می کنن بهتر می تونن با مشکلات کنار بیان. در روزای گرم تابستون، ترافیک کمتر و فضا آروم تره. پاییز باعث می شه تا افراد یه جور حسرت به آخر رسیدن تابستون رو در دل خود احساس کنن، مخصوصا اگه برنامه هاشون به صورت دلخواه محقق نشده باشه.»

خانوم لیدبتر می گوید: «حتی اگه چندین سال از زمان تحصیل ما گذشته باشه، بازم با نزدیک شدن به ماه مهر ممکنه دچار اضطراب بشیم.»

البته این مشکل خیلی هم بد و بزرگ نیس، به گفته روانشناسا، آدم به روزمرگی و تکرار عادت می کنه چون به موجب اون می تونه به کارای خود نظم و سازمان ببخشد و این فرصتی به آدم میده تا در کنار مردم باشه.

دکتر شریلین تامپسون، مشاور روانشناس، هم در این رابطه بیان داشته: «پس از یه دوره استراحت، استرس شروع سال تحصیلی نوین یا شلوغ تر شدن خیابانها و فضای کار تا حدی رو مخه. اما در کنار اون، فرد دوباره به عادات سالم روی می آورد و زندگی نظم بیشتری پیدا میکنه. اما اگه در روزمرگی گرفتار شید، ممکنه وضع از اینم بدتر می تونه بشه. اما به عنوان فرصتی واسه تغییر امور هم میشه به اون نگریست.»

اون پیشنهاد می کنه که واسه خود یه رقابت تازه دست و پا کنین یا به خودتون قول بدین که بازم در فصل نوین هم به انجام تفریحات و فعالیتای تابستونی ادامه بدین.

ایشون اضافه: «عادتهای سالم و مراودهایی که معمولا حالتون رو خوب می کنه رو واسه خودتون حفظ کنین.»

دکتر کامیلا روزان، روان شناس بالینی، در این رابطه بیان داشته: «در طول تابستون مردم بیشتر در تعطیلات و سفر هستن. از این رو پاییز فرصت خوبی واسه دید و بازدید و دوستی با دوستان و فامیله.» ایشون باور داره که بهتره از قبل واسه این روزا برنامه ریزی کنین و وقت خود رو با باشگاه و صله رحم پر کنین.

به این خاطر که روزا کوتاه تر هستن، شاید فرصت چندانی واسه بیرون رفتن وجود نداشته بشد، پس بهتره واسه تفریحات خونگی برنامه ریزی داشته و از این فرصت واسه بهبود زندگی بهره بگیرین.

کال داستان ما هم تلاش می کنه خوب غذا بخوره و به تغذیه اش اهمیت بیشتری بده.

اون میگه: «بعضی روزا احساس می کنم انرژی غذا پختن ندارم و دوست دارم غذاهای آماده چرب و پر از کربوهیدرات بخورم. اما امسال تلاش می کنم در روزای تعطیل آخر هفته وقت گذاشته و واسه روزای هفته غذا آماده کنم.»

.

منبع : alamto.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *