افسردگی پس از «تماشای عیاشانه» | بیماری

: افسردگی پس از «تماشای عیاشانه»

۱ سال پیش

نظر بدین

به وسیله تیم تحریریه آکا ایران

: افسردگی پس از «تماشای عیاشانه»

نوشته شده به وسیله تیم تحریریه آکا ایران

این روزا سریالای تلویزیونی، چیزایی هستن که معمولاً در دستگاه های پخش فیلم خونگی، رایانه های شخصی و به طور خلاصه هر چیزی جز شبکه های تلویزیونی تماشا می کنیم. در ایران هم با پا گرفتن اینترنت پر سرعت، تب و تاب دانلود سریالای خارجی و تماشای اونا از سریالایی مانند Lost و Prison Break شروع شد. کم کم تولیدات داخلی هم به سمت ساخت و پخش سریالا خارج از شبکه های تلویزیون جهت پیدا کرد. این روزا بازار این سریالا با منتشر کردن سریالی مانند شهرزاد داغ تر هم شده. از حق نگذریم این سریالا در ایران، به هر دلیلی، خوش ساخت تر و باحال تر از سریالایی هستن که از شبکه های تلویزیونی پخش می شن.

اگه به تماشای فیلم و سریال علاقمندید حتماً تا حالا براتون پیش اومده که چند قسمت سریال محبوبتون رو یه جا و پشت سر هم تماشا کنین. بعضی وقتاً گزارش شده که آدمایی – که تعداد اونا کم هم نیس – یه فصل از یه سریال رو پشت سر هم و یه ریز تماشا می کنن. در این متن به این نوع تماشای همیشگی و پشت سر هم «تماشای عیاشانه» می گیم که برابر واژه “Binge-Watching” در زبون انگلیسیه. جالبه بدونین لغتنامه کالینز، این کلمه رو کلمه سال ۲۰۱۵ معرفی کرد.

متیو اشنایر نویسنده نیویورک تایمز احساس خود رو وقتی که به آخر تماشای عیاشانه سری کمدی عزیز انصاری رو به پایان بود، با لغات «مضطرب، آرزومند و حس از دست دادن» گفت.

چند سال پیش هم یه تماشاگر عیاشانه در مصاحبه ای با تریبون ستاره مینیاپولیس گفت که بعد از تموم شدن برنامه مورد علاقه اش «افسردگی» و «فضای خالی» رو در خود حس کرده.

در شبکه های مجازی هم بسیاری همین احساس رو عنوان کردن.

اما این تنها تجربه چند نفر از افرادیست که بیشتر از اندازه تلویزیون نگاه کردن و نیاز به هوای تازه دارن؟ یا تماشای عیاشانه واقعاً می تونه روی صحت و سلامتی شما اثر بزاره؟

طبق اعلان دفتر آمار کار آمریکا تماشای تلویزیون عادی ترین فعالیت اوغات فراغت در آمریکا س. به صورت میانگین امریکاییا دو ساعت و چهل و نه دقیقه در روز به تماشای تلویزون می پردازن که این اندازه نصف فعالیتا فراغت روزانه اونا رو تشکیل میده. اما چگونگی به کار گیری تلویزیون به سرعت در حال تغییره و تماشای عیاشانه به عنوان یه پدیده جدید مطرح شده. همونجوریکه قبلا گفته شد، این پدیده تا جایی رشد کرده که این واژه به عنوان واژه سال انتخاب شد.

طبق یه نظرسنجی به وسیله نت فلیکس (Netflix) 73 درصد جواب دهندگان تماشای عیاشانه رو به عنوان یه رفتار قابل قبول قبول می کنن و طبق یه نظرسنجی دیگه به وسیله (TiVo) درصد از جواب دهندگان تا حالا این کار رو انجام دادن.

تماشای عیاشانه رابطه ای با مریضی روحی داره؟

مدت زیادیه که رابطه تماشای زیادتر از اندازه تلویزیون با مشکلات سلامتی کشف شده. تحقیقات علمی نشون دادن که تماشای تلویزیون به مدت طولانی خطر دچار شدن به مرض چاقی و امراض مربوط مانند دیابت رو بیشتر می کنه. این رفتار هم اینکه معضلات سلامتی مثل افسردگی رابطه داده شده.

یه مطالعه جدید به وسیله ای ان. ام تگزاس (Texas A&M) نشون داده که پدیده تماشای عیاشانه با احساس افسردگی و تنهایی گره خورده. هم اینکه اونا پیدا کردن که کسائی که به تماشای عیاشانه موندگاری دارن از توانایی خود-تنظیم (Self-regulation) واسه توقف بی بهره ان و اعلام کردن که تماشای عیاشانه شاید یه نوع رفتاری اعتیاد گونه باشه.

یه مطالعه به وسیله مونیتا کارماکار و جسیکا اسلون کروگر دانشجویان دکترای دانشگاه تولیدو (Toledo) در بین ۴۰۶ نفر از بزرگسالان آمریکای شمالی صورت پذیرفته، اطلاعات خیلی مهمی به ما میده. این مطالعه به خاطر آشنایی بیشتر با تماشاگران عیاشانه مخصوصلاً چگونگی تماشا کردن، وضعیت سلامت روانی و اندازه مقبولیت اونا در میان دوستانشون انجام شد. بیشتر جواب دهندگان تعریف تماشای عیاشانه رو برابر دو تا پنچ ساعت تماشای همیشگی تو یه روز می دونستن. ۳۵ درصد اونا اعتراف کردن که این کار رو انجام میدن. کسائی که خود رو جزء تماشاگران عیاشانه می دونن، در هفت روز گذشته اندازه بیشتری به تلویزیون دیدن اختصاص داده و احتمال اعتراف به اعتیاد در اونا بیشتره.

«نکته مهم مطالعه ما اینه که احتمال گزارش نگرانی، اضطراب و افسردگی در آدمایی که به تماشای عیاشانه خود معترفند بیشتره. ما تونستیم درآخر رابطه بین تماشای عیاشانه، مدت زمان تماشا و وضعیت سلامت روانی رو اثبات کنیم.»

اما این یافته های باید با دقت تفسیر شن. این تحقیقات فقط به وجود رابطه، و نه دلیل دلالت می کنن. محققین هنوز نمی دونن که تماشای عیاشانه موجب بروز این مشکلات می شه و یا نگرانی، اضطراب و افسردگی باعث می شند تا فرد به این رفتار روی آورد. یعنی، ممکنه مردم به طور عیاشانه به تماشا بپردازند تا به طور موقت از احساس نگرانی و اضطراب خود کم کنن.

مطمئناً تحقیقات بیشتری نیازه تا اثرات واقعی تماشای عیاشانه در سلامت جسمی و روانی رو شه. این وسط شاید فکر خوبی باشه تا دفعه بعدی که یه تیکه از سریال شهرزاد یا سریال Breaking Bad ( که تازگیا دوبله فارسی اون در حال انتشاره) تموم میشه، کمی قدرت جلوگیری رو با خود تمرین کنین و از زدن دکمه بعدی خود داری کنین.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *