افسردگی پس از زایمان؛ علل٬ علائم٬ پیشگیری و روش های درمانی [قسمت سوم] | بیماری

: از افسردگی پس از زایمون چه میدونید؟ بیایید با روشای درمانی و داروهای ضد افسردگی پس از زایمون آشنا شیم و روند بهبود خود رو تسریع بخشیم. با بنیتا همراه باشین.

هرچقدر هم که شما از قبل واسه بچه دار شدن برنامه ریزی کرده باشین و هرچقدر هم که عاشق کودکتون باشین، بازم بچه دار شدن چیزی بسیار اضطراب آوره. با در نظر گرفتن کمبود خوابی که از روی زور و اینکه دیگه چاره ای نیس پس از به دنیا اومدن نوزاد گریبانتان رو میگیره، حجم انبوه مسئولیتای نوین و کمبود وقت واسه رسیدگی به خودتون، تعجبی نداره که بیشتر زنائی که تازه مادر شدن از نظر احساسی تغییر شدیدی رو در خود احساس می کنن. اندوه پس از زایمون یه مسئله به طور کاملً طبیعیه. ولی اگه علائم اون بعد از چند هفته بهبود پیدا نکرد و یا بدتر شد، شایدً شما از افسردگی پس از زایمون رنج می برید. در قسمت قبل دلایل ایجاد افسردگی پس از زایمون، تشخیص و پیشگیری از اونو توضیح دادیم. اینجا نشونه های دیوونگی پس از زایمون٬ روشای درمانی و داروهایی که واسه این نوع افسردگی هست رو نام می بریم. با بنیتا همراه باشین.

مریضی ما اندوه پس از زایمونه یا افسردگی پس از زایمون؟

این اولین بچه شماس و بقیه توقع دارن الان غرق در لذت مادری باشین. از شما انتظار میره به دنیا اومدن نوزادتون رو با دوستان و خونواده تون جشن بگیرین. اما به جای شادی و سرور، شما دلتون می خواد گریه کنین. قبل از تولد کودکتون خودتون رو واسه هیجان و سرخوشی آماده کرده بودین نه واسه خستگی، اضطراب و اشک و بغض. شاید شما انتظارش رو نداشتین، ولی افسردگی ناچیز، اضطراب و نوسانات خلقی در مادران نوین، چیزی عادی و عادیه و به اون اندوه پس از زایمون می گن.

بیشتر زنان بدون این دست اون دست کردن بعد از به دنیا اومدن کودکشون علائم مشابهی رو تجربه می کنن که به خاطر تغییرات شدید و یهویی هورمونا پس از فارغ شدن در بدن به وجود میاد. استرس، تنهایی، بی خوابی و خستگی ازجمله این نشونه ها هستن. حتی ممکنه همیشه گریه کنین و حس کنین فشار وحشتناکی روی شماس و از نظر عاطفی شکننده باشین. این احساسا یکی دو روز پس از زایمون شروع می شن، پس از یه هفته به بالاترین درجه خود می رسن و بعد کم کم شروع می کنن به بهتر شدن پیدا کردن.

علائم و نشونه های افسردگی پس از زایمون

Credit: keyword-suggestions

برخلاف اندوه پس از زایمون، افسردگی پس از زایمون مشکلی جدیه که نباید اونو ندیده گرفت. بااین حال همیشه تشخیص بین این دو مریضی کار ساده ای نیس. اول، افسردگی پس از زایمون می تونه مثل اندوه عادی پس از زایمون به نظر برسه، چراکه علائم مشابه بسیاری دارن. ازجمله نوسانات خلقی، گریستن، غمگین بودن، بی خوابی و تحریک پذیری. فرق در اینجاس که در افسردگی پس از زایمون علائم شدیدترند (مثل افکار خودکشی یا ناتوانی در نگهداری کودک) و بیشتر هم طول میکشن.

 • ممکنه از همسرتون فاصله بگیرین و ببینین نمی تونین با نوزادتون رابطه برقرار کنین.
 • ممکنه اضطراب از کنترلتان خارج شده و دچار بی خوابی شید، حتی وقتی نوزادتون خوابیده یا دچار مشکلات تغذیه ای بشوید.
 • ممکنه احساس گناه، بی ارزشی و درهم شکستگی کنین. یا بیشتر به مرگ فکر کنین و اینکه نمی خواین زنده بمونین.

اینا علائم هشداردهنده افسردگی پس از زایمون هستن.

علائم و نشونه های دیوونگی پس از زایمون

دیوونگی پس از زایمون خیلی با احتمال خیلی کم اتفاق میفته، اما اختلالی بسیار جدیه که منجر می شه مادر، رابطه اش رو با دنیای واقعی از دست بده. به خاطر اینکه خطر خودکشی یا فرزندکشی در این مریضی هست، واسه حفاظت از مادر و کودک پیشنهاد می شه فرد بستری شه. دیوونگی پس از زایمون بی مقدمه و یهویی دو هفته بعد از زایمون یا بعضی وقتا ۴۸ ساعت پس از فارغ شدن به وجود میاد. علائم این مریضی ازاین قرارند:

 • توهمات (دیدن یا شنیدن چیزایی که واقعیت خارجی ندارن)
 • هذیون (عقاید پارانویید و غیرمنطقی)
 • پریشونی و اضطراب خیلی زیاد
 • افکار یا اعمال خودکشی
 • پریشونی و گیجی و جدایی از دنیای واقعی
 • نوسانات خلقی سریع
 • رفتارای عجیب و نامأنوس
 • ناتوانی یا دوری از خوردن و خوابیدن
 • افکار آسیب رسوندن یا کشتن نوزاد

دیوونگی پس از زایمون باید یه مریضی اورژانسی شناخته شه و هر چی سریع تر باید به فوریتای پزشکی مراجعه کرد.

به چه دلیل درمان مهمه؟

Credit: wisegeek

بیشتر زنان بدون هیچ درمانی بین ۳ تا ۶ ماه بهتر می شن. یه چهارم زنائی که به افسردگی پس از زایمون دچارند وقتی کودکشون یه ساله شد هنوز دپرس هستن و این به معنی گذروندن درد و رنج بسیاریه. افسردگی پس از زایمون می تونه تجربه مادر شدنتون رو ویرون کنه. می تونه رابطه شما با همسر و نوزادتون رو تحت فشار بذاره. شما ممکنه نتونین اون طور که اگه حالتون خوب بود، مراقب خودتون و نوزادتون باشین. افسردگی پس از زایمون می تونه حتی پس از درمان شدن، روی رفتار و پیشرفت کودکتون اثر بزاره. پس هر چی زمان کوتاه تری به اون گرفتار باشین، بهتره.

الان چه درمانایی واسه این نوع افسردگی هست؟

مداوای شما به این وابسته که شما چیجوری احساس ناخوشی می کنین. دکتر باید تموم محسنات و مشکلات راه های درمانی رو واسه شما توضیح بده تا بتونین بهترین روش درمون رو واسه خود انتخاب کنین.

صحبت درمانی:

حتی اگه دپرس هستین، صحبت کردن درباره احساساتی که دارین می تونه بسیار به درد بخور باشه. بعضی وقتا سخته احساستون رو با نزدیکان و دور و بریا در میان بذارین. گفت وگو با یه مشاور یا دکتر متخصص می تونه راحت تر باشه. اینکه به کسی بگید چیجوری حسی دارین آرامش بخش خوبی براتون هستش. دکترتان می تونه به شما پیشنهاد کنه که جلسات مشاوره رو در خونه خودتون یا مطب برگزار کنین.

درمانای روان شناختی تخصصی تری هم هست. درمان شناخت رفتاری می تونه کمک کنه شما فهمیده باشین که یه سری از افکار و اعمال شما تحت اثر افسردگی هستن. شما می تونین افکاری که دیگه علائم افسردگی رو شدید شدن می کنن عوض کنین. روان درمانا به شما کمک می کنن اثر افسردگی در روابطتون رو درک کنین یا فهمیده باشین که در زمانای گذشته چه چیزایی رو گذرونده اید. اگه تازگیا بچه دار شدین، بعضی از سرویسای مشاوره و روان درمانی از شما می خوان در فواصل کوتاه تری شما رو ملاقات کنن.

گفتاردرمانی عوارضی داره؟

معمولاً گفتاردرمانی روش بی خطر و مطمئنیه، ولی می تونه مشکلات جانبی هم داشته باشه. صحبت کردن درباره ی احساسات می تونه دوباره خاطرات بد گذشته رو بازسازی کنه و این ممکنه شما رو غمگین تر کنه. روان درمانی می تونه به رابطه شما با دوستان نزدیکتان فشار بیاره. قبل از هر چیز اطمینان داشته باشین که می تونین به پزشکتون اعتماد کنین و اینکه اون حتماً یه مشاور متخصص باشه.

مشکل دیگه صحبت درمانی اینه که مراکز درمانی اون هنوز در همه مناطق وجود ندارن. درحالی که تأکید می شه زنان گرفتار به افسردگی پس از زایمون باید در عرض یه ماه به وسیله دکتر ویزیت شن، ولی به دلیل کمبود مراکز درمانی تخصصی، زنان بیشتر مجبور می شن مدتا در صف انتظار بمونن.

دارودرمانی

اگه افسردگی شدیدتری رو تجربه می کنین و با صحبت درمانی حالتون بهتر نشده، شایدً یه داروی ضدافسردگی بیشتر می تونه به شما کمک کنه. داروهای ضدافسردگی شکلای جور واجور مختلفی دارن. همه اونا خوب کار می کنن اما مشکلات جانبی شون باهم فرق داره. داروهای ضدافسردگی اعتیادآور نیستن. و همه اونا در درمان افسردگی پس از زایمون می تونن مورداستفاده قرار بگیرن ولی اگه شما به نوزاد خود شیر می دید، بعضی گونه های اون می تونه براتون بی خطرتر باشه.

دست کم دو هفته زمان میبره تا اثر داروهای افسردگی روی کارکرد ذهن و بدن مشخص شه. ۶ ماه پس از اینکه حس کردین حالتون رو به بهبودیه، باید داروها رو ادامه بدین.

 

داروهای ضدافسردگی واسه شیردهی بی خطر هستن؟

Credit: bcsnygroup

به دکترتان اطلاع بدین که به نوزاد خود شیر می دید. بیشتر داروهای ضدافسردگی اثری روی شیردهی ندارن و میشه با خیال راحت اونا رو مصرف کرد. بااین حال اراده کردن در این مورد رو دوش خود زنه. خیلی از داروهای ضدافسردگی سال هاست که حتی در دوران شیردهی تجویز می شن. در مورد داروهای جدیدتر، اطلاعات کمتری در دسترسه و شما می تونین از پزشکتون بخواین شمارو در جریان آخرین اطلاعات روز در مورد داروها بذاره.

واسه اینکه بتونین تصمیم بگیرین که در طول دوره ای که داروی ضدافسردگی مصرف می کنین می خواین به نوزادتون شیر بدین یا نه، باید این موارد رو بررسی کنین:

 • اینکه افسردگی شما تا چه حدی شدیده
 • روشای درمانی که قبلاً تونسته ان به شما کمک کنن
 • اثرات جانبی قرصا
 • آخرین اطلاعات موجود درباره بی خطر بودن داروی تجویزشده در دوران شیردهی
 • امتیازات شیر مادر واسه کودک
 • اینکه کودکتون زودتر از موعد به دنیا اومده و یا مریضی خاصی داره
 • اثرات منفی درمان نشدنتان روی نوزاد

هورمون درمانی به چه صورته؟

واسه درمان افسردگی پس از زایمون، هورمون درمانی هم یکی از راه های پیشنهادیه. ولی دلایل کمی هست که این نمایش بتونن خیلی مؤثر باشن، اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین اینکه هورمونا خطرات خودشون رو دارن مخصوصا اگه شما سابقه ترومبوز (لختگی خون در رگا) رو داشته باشین.

روشای درمانی دیگه

مخمر سنت جون، یه داروی گیاهی است که در درمان افسردگیای ناچیز تا متوسط می تونه مؤثر باشه. این مخمر در بدن به همون روشی عمل می کنه که داروهای ضدافسردگی عمل میکنن، ولی بعضی مردم می گن که این داروی گیاهی مشکلات جانبی کمتری نسبت به داروهای شیمیایی داره.

یکی از مشکلات مخمر سنت جون اینه که می تونه با بقیه داروهایی که مصرف می کنین تداخل داشته باشه. به خاطر همین اگه الان داروی دیگری هم مصرف می کنین، باید از قبل اونو به پزشکتون اطلاع بدین. مخصوصاً اگه در حال مصرف داروی ضدبارداری باشین این احتمال بالا میره. مخمر سنت جون می تونه کارکرد داروهای ضدبارداری رو متوقف کنه و این ممکنه منتهی به بارداری ناخواسته شه.

اطلاعات کافی در مورد بی خطر بودن این دارو در دوران شیردهی موجود نیس. درصد خیلی کمی از این دارو به شیر مادر منتقل می شه، ولی اینکه فکر کنیم چون یه داروی گیاهیه پس هیچ مشکلات جانبی نداره اشتباهه. می تونین با دکترتان درباره مضرات و منافع این دارو در دوران شیردهی صحبت کنین. مطلب افسردگی پس از زایمون: علل٬ علائم٬ پیشگیری و روشای درمانی[قسمت دوم] رو از دست ندین.

  مقالات در رابطه

 • نکاتی ساده واسه کنترل استرس و رسیدن به آرامش زندگی [قسمت سوم]

 • افسردگی در زنان و هر چی در مورد اون باید بدونین [قسمت اول]

 • سرطان رحم یا آندومتر؛ علل، مراحل، علائم و روشای درمان اون [قسمت اول]

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *