افسرگی موجب کاهش حجم مغز می شود & | بیماری

: افسرگی موجب کاهش حجم مغز می شه

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز،   گروهی از کارشناسان مغز و اعصاب در دانشگاه ییل در این مطالعه دلیل این رابطه رو شناسایی کردن. این کارشناسان فهمیدن در شرایطی که فرد به افسردگی گرفتار می شه یه کلید تک ژنتیکی باعث از بین رفت ارتباطات مغزی می شه.

این کارشناسان فهمیدن که یه کلید ژنتیکی تک عامل رابطه بین افسرگی و کاهش حجم مغز در حیوانات آزمایشگاهیه.

افسردگی زیاد و استرس طولانی باعث آب رفتن مغز و کوچیک شدن حجم این عضو حیاتی می شه.  این محققین اعلام کردن که کوچیک شدن مغز عامل بروز مشکلات احساسی و ناتوانیای ذهنی و ادراکیه.

دکتر رونالد دومان و دستیاران ایشون در میدون روانپزشکی، نوروبیولوژی و فارماکولوژی در این آزمایش به بررسی تاثیر استرس روی از دست دادن سیناپسای مغزی در آدم پرداختن.

اونا فهمیدن مدارهای عصبی که در حالت عادی در پروسهای احساسی و ادراکی نقش دارن در اثر فعال شدن «عامل رونوشت»، دچار مشکل می شن و افسردگی زیاد و اضطراب طولانی عامل فعال سازی این عامل هستن.

آزمایشات نشون میده این کلید ژنتیکی موسوم به «عامل نسخه ای» یا «عامل رونوشت» در واقع بیان چندین ژن رو که وجودشون واسه تشکیل ارتباطات سیناپسی بین نورونها (سلولهای مغزی) لازمه رو سرکوب می کنه که حاصل این روند کاهش حجم مغز در منطقه Prefrontal قشر مخه.

جزئیات بیشتر این مطالعه در مجله «نیچر مدیسین» منتشر شده.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *