افشانه آب نمک از گسترش میکروب ها جلوگیری می کند | بیماری

به باور محققان، استنشاق افشانه آب نمک می تونه از گسترش بیماریای عفونی مانند آنفلوانزا، سل و سارس جلوگیری کنه. براساس این تحقیق، به کار گیری افشانه آب نمک به مدت ۶ دقیقه، تعداد قطرات میکروب رو به اندازه ۷۰ درصد کم کرد. این کشف می تونه راهی واسه کمک به کنترل گسترش بیماریا مانند گسترش سارس جفت و جور کنه.

این کشف هم اینکه به کنترل خطر گسترش همه گیری آنفلوآنزا در سراسر جهان کمک می کنه. این محققان خاطر نشون کردن قبل از عرضه دستگاه افشانه آب نمک واسه پیشگیری از گسترش بیماریا، باید تحقیقات بیشتری در این مورد انجام شه. محققان دانشگاه هاروارد به ۱۱ داوطلب افشانه خوراکی دادن و بعد تعداد ذراتی رو که این آدما به هنگام سرفه منتشر کردن اندازه گیری کردن. ویروسایی که از راه سرفه، عطسه و تنفس از آدم یا حیوان منتقل می شه شامل سرخک، آنفلوآنزا، آدنوویروس، ویروس تب خوک آفریقایی و تب برفکی، زونا(آبله مرغان)، ویروس برونشیت عفونی و آبله س. باکتریایی که از راه قطرات هوازی گسترش پیدا میکنن، شامل باکتری ای کولای، مشکی زخم و سله. محققان فهمیدن تعداد قطراتی که بعضی افراد در هوا منتشر می کنن، بسیار بیشتر از دیگرونه. این افراد عامل بروز عفونتای ویروسی کشنده حساب می شن.

ویروسایی که از راه سرفه، عطسه و تنفس از آدم یا حیوان منتقل می شه شامل سرخک، آنفلوآنزا، آدنوویروس، ویروس تب خوک آفریقایی و تب برفکی، زونا(آبله مرغان)، ویروس برونشیت عفونی و آبله س.

کلا حدود نصف مردم بیشتر از ۹۸ درصد قطرات مریض کننده رو تولید می کنن. محققان فهمیدن وقتی که داوطلبان با دهن باز نفس میکشن در مقایسه با وقتی که سرفه یا عطسه می کنن، تعداد قطرات بیشتری رو در فضا منتشر می کنن. بعد از اون که داوطلبان به مدت ۶ دقیقه افشانه آب نمک رو استنشاق کردن، تعداد قطرات منتشر شده در کسائی که بیشترین قطرات رو در هوا پخش می کردن ۷۰ درصد کم شد. آب نمک بر فشار سطح مایع در داخل ریه ها تاثیر میذاره. فشار سطح، خاصیت فیزیکی مایعاته که امکان حرکت بعضی میکروبا رو روی آب رو جفت و جور می کنه و باعث تشکیل قطره آب می شه.

* بیشتر بخونین:

 – آنفلوآنزا و سرماخوردگی ها 

 – سرخک 

 – سل 

 – آبله مرغان 

 – زونا 

 – برونشیت 

 – سارس 

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *