افق های تازه برای درمان بیماری قند گشوده شد | بیماری

آزمایشای جدیدی که با به کار گیری ساقه سلولای مغز استخون و تبدیل اونا به سلولای تولید کننده انسولین به انجام رسیده ، محققان رو امیدوار ساخته که بتونن در آینده مرض قند ( دیابت ) رو به راه مؤثری درمان کنن .

به نوشته هفته نامه علمی " نیوساینتیست " ، آزمایشای جدید که به وسیله یه محقق مسلمون به نام محبوب حسین در دانشگاه نیویورک روی مغز استخون موشا انجام شده ، واسه اولین بار نشون داده که میشه ساقه سلولا رو به سلولای نوع بتا تبدیل کرد . سلولای گذشته ، سازنده غده لوزالمعده یا پانکراس هستن که وظیفه تولید انسولین رو در بدن رو دوش دارن .

در گذشته ، محققان از راه پیوند پانکراس واسه مداوای دیابت استفاده کردن ، اما مریضایی که عضو پیوندی دریافت داشتن ، می باید پیوسته داروهای شیمیایی قوی مصرف کنن تا با خطر رانده عضو پیوندی به وسیله سیستم ایمنی بدن خود مواجه نشن . روش تبدیل ساقه سلولای برگرفته از جنینای مرده و تبدیل اون به سلولای غده پانکراس هم از جمله دیگه روشای مورد استفاده محققان بوده ، اما این روش هم با خطر عکس العمل سیستم ایمنی بدن رو به روست و علاوه بر این ، مسائل اخلاقی مربوط به به کار گیری جنینای مرده هم به کار گیری اونو با محدودیت روبه رو می سازه .

روش به کار گیری ساقه سلولای استخون مغز استخون خود مریض و باز پیوند اونا در بدن شخص ، هیچ کدوم از دشواریا و محدودیتای روش قبلی رو نداره و در عین حال از این مزیت اضافی برخورداره که فناوری مربوط به پیوند ساقه سلولا سال هاست که تکمیل شده و مورد استفاده قرار داره .

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *