افول ذهنی در افراد سیگاری | بیماری

: مصرف دخانیات نه فقط باعث بروز بیماریای ریوی و کاهش سلامت افراد می شه، بلکه دلیلی واسه افت بهره وری مغزی افراد هم هستش. بیماریایی مثل فراموشی و یا کنه ذهنی از جمله مشکلات مصرف دخانیاته.

اما مصرف دخانیات واسه اونا که بالای ۵۰ سال سن دارن، می تونه روند سقوط بهره وری مغزی رو شدیدا کم کنه. یافته های آزمایشات نوین نشون دادن که افراد سیگاری نتیجه ضعیف تری در آزمایشات حافظه نسبت به بقیه ادما از خود به جا گذاشته ان.

تحقیقی که طی ۴ سال روی افراد سیگاری انجام شد، نشون داد که اونا قدرت طرح و برنامه ریزی رو به واسطه مصرف سیگار از دست میدن و حتی بعضی از اونا در به یادآوری کلمات دچار مشکل می شن و یه سریای دیگه هم در مدیریت امور روزانه به دلیل فراموش کاری دچار بحران می گردن.

محققان موسسه ELSA بیشتر از ۸۰۰۰ نفر رو در تحقیقاتی ۴ و ۸ ساله مورد بررسی قرار دادن که فهمیدن عادت به سیگار کشیدن تاثیر داغون کننده بیشتری در افراد بالای ۵۰ سال داره و در افت ذهنی اونا موثره.

هم اینکه کشف شده که فشار خون بالا و خطر سکته قلبی، نسبت مستقیم با حافظه ضعیف و بهره وری پایین مغز داره. ضمن اینکه طی تحقیق ۸ ساله هم اونا به این نتیجه رسیدن که اضافه وزن هم رابطه نزدیکی با کندذهنی افراد داره.

به گفته سرپرست تیم، دکتر الکس درگان از کالج سلطنتی لندن، با افزایش سن میان افراد، قدرت درک مغز کم میشه و این موضوع در زندگی روزمره خیلی از افراد تداخل به وجود می آورد. افراد سن بالا تر فراموشکار می شن و حتی کارای روزمره شون رو بیشتر از بقیه ادما فراموش میکنن.

یافته های تحقیق محققان نشون میده که فشار خون بالا در مدت زمان طولانی، روی بهره وری مغز تاثیر میذاره. ایشون اضافه کرد که تحقیقات ما نشون میده که نابودی شناختی و کاهش بهره وری مغز می تونه دلایل چند گانه داشته باشه.

جسیکا اسمیت از انجمن فراموشی میگه: هممون میدونیم که مصرف دخانیات، فشارخون بالا، کلسترول زیاد و اضافه وزن واسه قلب ما مضره. این تحقیق دلایل زیادی رو به این موضوع اضافه می کنه که این موارد واسه مغز ما هم مشکل ساز هستن. در واقع یه نفر از هر سه نفر در سنین بالای ۶۵ سال، به جنون گرفتار می شن و این در حالیه که میشه واسه کاهش خطر این موضوعات دست به کار شد. داشتن یه رژیم غذایی و وزن متناسب، انجام تمرینات ورزشی دائم، بررسی اندازه فشار خون و کلسترول و نبود مصرف دخانیات، همه و همه می تونه شما رو از گزند این دست از بیماریای مغزی نجات بدن.

دکتر سیمون ریدلی از انجمن خیریه تحقیقات فراموشی در انگلستان میگه: تحقیقات مرتبا مصرف دخانیات و فشار خون بالا رو با امراض مغزی و جنون در رابطه می دونن و این تحقیق هم بر این موضوع صحه گذاشت.

نابودی شناختی مغز با گذشت زمان و افزایش سن می تونه به جنون تبدیل شه و پیدا کردن ریشه عوامل این افول واسه درمان و جلوگیری از این وضعیت جدی و لازمه.

.

منبع :